Με άμυνα για σεμινάριο το Περιστέρι επιβλήθηκε (73-67) της ΑΕΚ

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ το Περιστέρι επικράτησε (73-67) της ΑΕΚ στο κλειστό «Α. Παπανδρέου» στο πιο δυνατό φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας, δείχνοντας ότι είναι στον δρόμο που επιθυμεί ο προπονητής Νίκος Παπανικολόπουλος.

Ad - Διαφήμιση

Με τον Τεράν Πέτεγουει στο πρώτο ημίχρονο να δίνει λύσεις μετά το πρώτο 10λεπτο που ήταν ισορροπημένο (14-14) οι «κυανοκίτρινοι» πήραν μια διαφορά 8 πόντων (41-33 στο 18’), αλλά η χαλάρωση στο τελευταίο 2λεπτο έδωσε την ευκαιρία στην ΑΕΚ που είχε τον Κιθ Λάνγκφορντ σε πολύ καλή ημέρα να φέρει την αναμέτρηση στα ίσια (41-41 στο 20’) με ένα επιμέρους 8-0.

Στο τρίτο 10λεπτο με τον Λάνγκφορντ να σκοράρει η ΑΕΚ είχε το «πάνω χέρι» (46-54 στο 26.30’’ με καλάθι του Λάνγκφορντ). Σ’ εκείνο το σημείο ένα τρίποντο και φάουλ στον Γκρέι σήμανε την αντεπίθεση για το Περιστέρι που μπορεί να βρίσκονταν πίσω στο τέλος του τρίτου 10λεπτου με 62-55 (στο 30’), αλλά η τελευταία περίοδος ήταν καταιγιστική.

Με άμυνα για σεμινάριο οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου αντέδρασαν και από το 56-66 (στο 32’) κράτησαν για 7 λεπτά την ΑΕΚ χωρίς καλάθι (!) και με ηγέτη τον Στίβεν Γκρέι βρέθηκαν μπροστά με 73-66 (στο 39’) με συμπαραστάτη στην επίθεση τον Μάρβιν Τζόουνς, ο οποίος πήρε τις μπάλες στο «ζωγραφιστό» και τις τελείωσε υποδειγματικά.

Τρομερή δουλειά και στα δυο ημίχρονα έκανε και ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, που ήταν ένας από τους «πυλώνες» της επιθετικής λειτουργίας του Περιστερίου, το οποίο έδειξε δείγματα της ποιότητας που διαθέτει συνολικά στο παιχνίδι, αλλά και ειδικά στην τελευταία περίοδο φτάνοντας στη νίκη.

Οι διαιτητές: Κορομηλάς, Μάνος, Κάρδαρης, Τα δεκάλεπτα: 14-14, 41-41, 55-62, 73-67.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Άρλετζ 3, Γκάντι 4, Σκορδίλης 4, Πέτεγουει 11 (2 τριπ.), Βησσαρίου, Παπαδημητρίου, Μαυροκεφαλίδης 18 (1 τριπ.), Σαλούστρος 4, Τόλα, Αθηναίου 3 (1 τριπ.), Καράμπελας, Βασιλόπουλος, Τζόουνς 8, Γκρέι 18 (4 τριπ.).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 6, Ράις 6, Λάνγκφορντ 24 ( 2τριπ.), Ματσιούλις 9 (2 τριπ.), Γιάνκοβιτς 2, Χρυσικόπουλος 9 (1 τριπ.), Ζήσης 1, Γόντικας 4, Γκίκας, Μωραΐτης, Μαυροειδής, Ρογκαβόπουλος 6 (1 τριπ.).