Έχασε την πρώτη ευκαιρία το Περιστέρι για να διεκδικήσει την πρόκριση στα προημιτελικά του Basketball Champions League

Την πρώτη ευκαιρία για να διεκδικήσει την πρόκριση στα προημιτελικά του Basketball Champions League έχασε το Περιστέρι winmasters που ηττήθηκε (91-78) από την Χάποελ Ιερουσαλήμ στην Pais Arena.

Ad - Διαφήμιση

Πλέον οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου θέλουν να φέρουν την σειρά στα ίσα την επόμενη Τετάρτη (11/3, 9.30 μ.μ.) για να επιστρέψουν επί ισραηλινού εδάφους για το τρίτο (και τελευταίο) ματς. Η αναμέτρηση διεξήχθη χωρίς κόσμο εξαιτίας του φόβου της ισραηλινής κυβέρνησης για την εξάπλωση του κορωνοϊού.

Με τους Ουίλιαμ Χάτσερ, Ντεάντρε Κέιν και Γιανίκ Μορέιρα οι «κυανοκίτρινοι» ήταν μέσα στο ματς (14-17 στο 7’) στο ξεκίνημα της αναμέτρησης.

Όμως, τα τρίποντα από τους Φελντέιν, Μακ και Μπράουν έδωσαν ένα σημαντικό προβάδισμα (41-28 στο 15’) στους Ισραηλινούς. Τρία σερί τρίποντα του Χάτσερ και η βελτίωση στην άμυνα έδωσαν την δυνατότητα στο Περιστέρι winmasters να πλησιάσει σε… απόσταση αναπνοής (48-46) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου βρήκαν τις λύσεις και ήταν μπροστά στο σκορ (60-61 στο 26’). Η Χάποελ πήρε ξανά προβάδισμα (67-63 στο 27’) και ο Γκρέι με τρίποντο μείωσε σε 67-66 (στο 28’).

Ο Τόμας έδωσε λύσεις στους γηπεδούχους και σε συνδυασμό με την κόπωση στην τελευταία περίοδο οι Ισραηλινοί πήραν τη νίκη αφού «έχτισαν» μια διαφορά 13 πόντων (82-69 στο 34.30’’).

Παρά την προσπάθεια της ελληνικής ομάδας, δεν μπόρεσε να επιστρέψει και πλέον ανανεώνεται το ραντεβού στο κλειστό «Α. Παπανδρέου», όπου οι «κυανοκίτρινοι» θα προσπαθήσουν να ισοφαρίσουν την σειρά…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βιατόρ, Τσιούλιν, Γιλμάζ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-17, 48-46, 72-67, 91-78.

ΧΑΠΟΕΛ (Κάτας): Μπράιμο 11 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φελντέιν 15 (3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Χόλαντ 9 (3), Λέβι 3 (1), Μακ 15 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μπλατ 2, Μπράουν 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο), Τέρι 5, Τόμας 16 (7/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ζάλμανσον 2.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Γκρέι 9 (1/5 τρίποντα), Χάτσερ 13 (4/8 τρίποντα), Κέιν 13 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μορέιρα 20 (10/18 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Σαλούστρος 5 (1), Καράμπελας 4, Μόουζες 1, Σκορδίλης 6, Βασιλόπουλος 6, Ξανθόπουλος 1.