Όσκαρ 2020: Η λίστα με τους νικητές

Η 92η τελετή των βραβείων Όσκαρ είχε ως νικητή τα “Παράσιτα”. Έγινε η πρώτη μη αγγλόφωνη ταινία που κερδίζει Όσκαρ. Η ταινία από τη Νότια Κορέα πήρε το Όσκαρ καλύτερης Ταινίας, καλύτερης Σκηνοθεσίας, της καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας και πρωτότυπου σεναρίου.

Όσκαρ Καλύτερης ταινίας:
Ford v Ferrari
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Little Women
Marriage Story
1917
Once Upon a Time in Hollywood
Parasite

 Όσκαρ Α Ανδρικού Ρόλου:
Αντόνιο Μπαντέρας “Pain and Glory”
Λεονάρντο Ντι Κάπριο “Once Upon a Time in Hollywood”
Ανταμ Ντράιβερ “Marriage Story”
Χοακίν Φοίνιξ “Joker”
Τζόναθαν Πράις “The Two Popes”

 Όσκαρ Α Γυναικείου Ρόλου:
Σύνθια Ερίβο “Harriet”
Σκάρλετ Γιόχανσον “Marriage Story”
Σαοΐρζε Ρόναν “Little Women”
Σαρλίζ Θερόν “Bombshell”
Ρενέ Ζελβέγκερ “Judy”

 Όσκαρ Β Ανδρικού Ρόλου:
Τομ Χανκς, “A Beautiful Day in the Neighborhood”
Άντονι Χόπκινς, “The Two Popes”
Αλ Πατσίνο, “The Irishman”
Τζο Πέσι, “The Irishman”
Μπραντ Πιτ, “Once Upon a Time in Hollywood”

Όσκαρ Β Γυναικείου Ρόλου:
Κάθι Μπέιτς, “Richard Jewell”
Λόρα Ντερν, “Marriage Story”
Σκάρλετ Γιόχανσον, “Jojo Rabbit”
Φλόρενς Πακ, “Little Women”
Μαργκότ Ρόμπι, “Bombshell”

 Όσκαρ Σκηνοθεσίας:
Μάρτιν Σκορτσέζε, “The Irishman”
Τοντ Φίλιπς, “Joker”
Σαμ Μέντες, “1917”
Κουέντιν Ταραντίνο, “Once Upon a Time in Hollywood”
Μπονγκ Χουν Χο, “Parasite”

 Όσκαρ Κινουμένων Σχεδίων:
“How to Train Your Dragon: The Hidden World” Dean DeBlois
“I Lost My Body” Jeremy Clapin
“Klaus” Sergio Pablos
“Missing Link” Chris Butler
“Toy Story 4” Josh Cooley

 Όσκαρ Κινουμένων Σχεδίων μικρού μήκους:
“Dcera,” Daria Kashcheeva
“Hair Love,” Matthew A. Cherry
“Kitbull,” Rosana Sullivan
“Memorable,” Bruno Collet
“Sister,” Siqi Song

 Όσκαρ Διασκευασμένου σεναρίου:
“The Irishman,” Steven Zaillian
“Jojo Rabbit,” Taika Waititi
“Joker,” Todd Phillips, Scott Silver
“Little Women,” Greta Gerwig
“The Two Popes,” Anthony McCarten

 Όσκαρ Πρωτότυπου σεναρίου:
“Knives Out,” Rian Johnson
“Marriage Story,” Noah Baumbach
“1917,” Sam Mendes and Krysty Wilson-Cairns
“Once Upon a Time in Hollywood,” Quentin Tarantino
“Parasite,” Bong Joon-ho, Jin Won Han

 Όσκαρ Φωτογραφίας:
“The Irishman,” Rodrigo Prieto
“Joker,” Lawrence Sher
“The Lighthouse,” Jarin Blaschke
“1917,” Roger Deakins
“Once Upon a Time in Hollywood,” Robert Richardson

 Όσκαρ Καλύτερου Ντοκιμαντέρ:
“American Factory,” Julia Rieichert, Steven Bognar

“The Cave,” Feras Fayyad
“The Edge of Democracy,” Petra Costa
“For Sama,” Waad Al-Kateab, Edward Watts
“Honeyland,” Tamara Kotevska, Ljubo Stefanov

 Όσκαρ Καλύτερου ντοκιμαντέρ μικρού μήκους:
“In the Absence,” Yi Seung-Jun and Gary Byung-Seok Kam
“Learning to Skateboard in a Warzone,” Carol Dysinger
“Life Overtakes Me,” Kristine Samuelson and John Haptas
“St. Louis Superman,” Smriti Mundhra and Sami Khan
“Walk Run Cha-Cha,” Laura Nix

 Όσκαρ ταινίας Μικρού μήκους:
“Brotherhood,” Meryam Joobeur
“Nefta Football Club,” Yves Piat
“The Neighbors’ Window,” Marshall Curry
“Saria,” Bryan Buckley
“A Sister,” Delphine Girard

 Όσκαρ Καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας:
“Corpus Christi,” Jan Komasa
“Honeyland,” Tamara Kotevska, Ljubo Stefanov
“Les Miserables,” Ladj Ly
“Pain and Glory,” Pedro Almodovar
“Parasite,” Bong Joon Ho

 Όσκαρ Μοντάζ:
“Ford v Ferrari,” Michael McCusker, Andrew Buckland

“The Irishman,” Thelma Schoonmaker
“Jojo Rabbit,” Tom Eagles
“Joker,” Jeff Groth
“Parasite,” Jinmo Yang

 Όσκαρ Μοντάζ ήχου:
“Ford v Ferrari,” Don Sylvester

“Joker,” Alan Robert Murray
“1917,” Oliver Tarney, Rachel Tate
“Once Upon a Time in Hollywood,” Wylie Stateman
“Star Wars: The Rise of SkyWalker,” Matthew Wood, David Acord

 Όσκαρ Μιξάζ:
“Ad Astra”
“Ford v Ferrari”
“Joker”
“1917”
“Once Upon a Time in Hollywood”

 Όσκαρ Παραγωγής:
“The Irishman,” Bob Shaw and Regina Graves
“Jojo Rabbit,” Ra Vincent and Nora Sopkova
“1917,” Dennis Gassner and Lee Sandales
“Once Upon a Time in Hollywood,” Barbara Ling and Nancy Haigh
“Parasite,” Lee Ha-Jun and Cho Won Woo, Han Ga Ram, and Cho Hee

 Όσκαρ Μουσικής:
“Joker,” Hildur Guðnadóttir

“Little Women,” Alexandre Desplat
“Marriage Story,” Randy Newman
“1917,” Thomas Newman
“Star Wars: The Rise of Skywalker,” John Williams

 Όσκαρ Τραγουδιού:
“I Can’t Let You Throw Yourself Away,” “Toy Story 4”
“I’m Gonna Love Me Again,” “Rocketman”
“I’m Standing With You,” “Breakthrough”
“Into the Unknown,” “Frozen 2”
“Stand Up,” “Harriet”

Όσκαρ Μέικ απ και κομμώσεις
“Bombshell”

“Joker”
“Judy”
“Maleficent: Mistress of Evil”
“1917”

 Όσκαρ Κοστουμιών:
”The Irishman,” Sandy Powell, Christopher Peterson
“Jojo Rabbit,” Mayes C. Rubeo
“Joker,” Mark Bridges
“Little Women,” Jacqueline Durran
“Once Upon a Time in Hollywood,” Arianne Phillips

 Όσκαρ Οπτικών Εφέ:
“Avengers Endgame”
“The Irishman”
“1917”
“The Lion King”
“Star Wars: The Rise of Skywalker”