Γ.Σ. Περιστερίου: 14 αθλητές… 28 μετάλλια

Στους 16ους διασυλλογικούς αγώνες “48 χρόνια Περιστέρι” οι οποίοι στέφθηκαν με επιτυχία, ήρθαν να προστεθούν τα 27 μετάλλια που κατέκτησαν οι κολυμβητές του Γ.Σ. Περιστερίου.

Η συνδιοργάνωση με τον… συντοπίτη Κ.Ο.Π. “Γλαύκος” ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον Γ.Σ.Π. καθώς 14 αθλητές του έφεραν στον σύλλογο… 28 μετάλλια! Στους Άνδρες, ο Παναγιώτης Ζαράκας κατείχε τον καλύτερο χρόνο στα 200μ. πεταλούδα (02:07.73), ενώ στα 400μ. μικτή ατομική τερμάτισε στην δεύτερη θέση με χρόνο 4:53.45. Στο ίδιο στυλ αγωνίσματος, ο Μαρίνος Μουσγάς ήταν ο καλύτερος όλων (04:51.45) με τον 19χρονο κολυμβητή να ανεβαίνει και στο τρίτο σκαλί του βάθρου στα  100μ. ύπτιο (01:07.69).

Ο Κλεομένης Μανουσαρίδης βρέθηκε τρεις φορές στο βάθρο. Ο 21χρονος κολυμβητής κατέλαβε την πρώτη θέση στα 200μ. πρόσθιο (02:26.86), ενώ είχε τον δεύτερο καλύτερο χρόνο τόσο στα 50μ. (00:29.76) όσο και στα 100μ. (01:07.70) του ίδιου στυλ.

Στους Παίδες, ο Γιώργος Πέτρου ανέβηκε δύο φορές στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου καθώς ήταν ο καλύτερος στα 50μ. ύπτιο (00:30.55) και στα 200μ. πρόσθιο (02:34.77), ενώ ο 15χρονος αθλητής κατέλαβε και την δεύτερη θέση στα 100μ. Πρόσθιο (01:12.40). Ασημένιο μετάλλιο, και μάλιστα δύο φορές, κατέκτησε ο Σπύρος Βασιλάτος στα 400μ. Ελεύθερο (04:35.78) και στα 800μ. του ίδιου στυλ (09.24.43) με τον Νικόλαος Τσάγλα να ακολουθεί στην τρίτη θέση με χρόνο 09:44.84. Ο γεννημένος το 2004 κολυμβητής κρέμασε στο λαιμό του και το ασημένιο μετάλλιο στα 200μ. πεταλούδα (02:25.59).

Μετάλλιο κατέκτησε και ο 13χρονος Παναγιώτης Δαλιάνης καθώς κατείχε τον τρίτο καλύτερο χρόνο στα 50μ. πεταλούδα (00:33.94).

Στις γυναίκες,  Ιωάννα Πάλλα τερμάτισε στην πρώτη θέση των 100μ. πεταλούδα (01:07.88), ενώ στα 50μ. και στα 200μ. ύπτιο κατέλαβε την τρίτη θέση με χρόνους 00:31.92 και 02:35.60 αντίστοιχα.

Στην κατηγορία των Νεανίδων, η Μάρθα Μηχανικού βρέθηκε δύο φορές στην κορυφή του βάθρου καθώς ήταν η καλύτερη στα 50μ. ελεύθερο (00:30.40) και στα 50μ. πεταλούδα (00:32.41), ενώ τερμάτισε στην 2η θέση των 50μ. πρόσθιο (00:38.50).

Έξι μετάλλια αποκόμισαν οι Κορασίδες με την Ιωάννα Πάλλα να φτάνει στην πρώτη θέση των 200μ. Πεταλούδα (02:33.60), ενώ είχε και δύο ασημένια στα 50μ. πεταλούδα (00:30.50) και στα 100μ. πεταλούδα (01:08.03). Η Κατερίνα Ασλανίδη ανέβηκε δις στο βάθρο των νικητών καθώς είχε τον δεύτερο καλύτερο χρόνο στα 200μ. ύπτιο (02:36.68) και τον τρίτο καλύτερο στα 50μ. ύπτιο (00:33.62), ενώ η 15χρονη Ειρήνη Πριτσέπι έλαβε το χάλκινο μετάλλιο στα 400μ. ελεύθερο (04:56.25).

Το 27ο μετάλλιο του συλλόγου ήρθε από την 13χρονη Αλεάντρα Αλίου η οποία κατείχε τον τρίτο καλύτερο χρόνο στα 400μ. μικτή ατομική.

Αναλυτικά οι συμμετοχές και οι θέσεις κατάταξης:

Άνδρες
200μ. Πεταλούδα
1η θέση Παναγιώτης Ζαράκας (02:07.73) (1998)

100μ. Ύπτιο
3η θέση Μαρίνος Μουσγάς (01:07.69)
4η θέση Παναγιώτης Ζαράκας (01:07.85)

50μ. Πρόσθιο
2η θέση Κλεομένης Μανουσαρίδης (00:29.76)
4η θέση Μαρίνος Μουσγάς (00:32.71)

100μ. Πρόσθιο
2η θέση Κλεομένης Μανουσαρίδης (01:07.70)

200μ. Πρόσθιο
1η θέση Κλεομένης Μανουσαρίδης (02:26.86) (1998)

400μ. Μικτή ατομική
1η θέση Μαρίνος Μουσγάς (04:51.45) (2000)
2η θέση Παναγιώτης Ζαράκας (04:53.45) (1998)

Παίδες
50μ. Ελεύθερο
18η θέση Κωνσταντίνος Πασχαλάκης (00:29.34)
22η θέση Παναγιώτης Βόκολος (00:33.53)

100μ. Ελεύθερο
6η θέση Σπύρος Βασιλάτος (01:00.71)
11η θέση Κωνσταντίνος Πασχαλάκης (01:03.12)
15η θέση Αντώνης Διγενής (01:06.37)
17η θέση Παναγιώτης Βόκολος (01:17.38)

200μ. Ελεύθερο
10η θέση Κωνσταντίνος Πασχαλάκης (02:17.17)

400μ. Ελεύθερο
2η θέση Σπύρος Βασιλάτος (04:35.78)
5η θέση Νικόλαος Τσάγλας (04:42.43)
6η θέση Αλέξανδρος Οικονομόπουλος (04:43.30)

800μ. Ελεύθερο
2η θέση Σπύρος Βασιλάτος (09.24.43)
3η θέση Νικόλαος Τσάγλας (09:44.84)

200μ. Πεταλούδα
2η θέση Νικόλαος Τσάγλας (02:25.59) (2004)

50μ. Ύπτιο
1η θέση Γιώργος Πέτρου (00:30.55)

100μ. Πρόσθιο
2η θέση Γιώργος Πέτρου (01:12.40)
8η θέση Αντώνης Διγενής (01:30.92)
9η θέση Παναγιώτης Βόκολος (01:45.56)

200μ. Πρόσθιο
1η θέση Γιώργος Πέτρου (02:34.77) (2003)

200μ. Μικτή ατομική
6η θέση Αλέξανδρος Οικονομόπουλος (02:42.04)

Παμπαίδες Β’ (2006)
50μ. Ελεύθερο
15η θέση Ιάσονας Μπέσιος (00:31.89)

100μ. Ελεύθερο
11η Ιάσονας Μπέσιος (01:07.76)

50μ. Πεταλούδα
3η θέση Παναγιώτης Δαλιάνης (00:33.94)
6η θέση Ιάσονας Μπέσιος (00:35.05)

Γυναίκες
100μ. Πεταλούδα
1η θέση Ιωάννα Πάλλα (01:07.88) (2000)

50μ. Ύπτιο
3η θέση Ιωάννα Πάλλα (00:31.92) (2000)

200μ. Ύπτιο
3η θέση Ιωάννα Πάλλα (02:35.60)

Νεάνιδες
50μ. Ελεύθερο
1η θέση Μάρθα Μηχανικού (00:30.40)

50μ. Πεταλούδα
1η θέση Μάρθα Μηχανικού (00:32.41) (2001)

50μ. Πρόσθιο
2η θέση Μάρθα Μηχανικού (00:38.50)

Κορασίδες
50μ. Ελεύθερο
19η θέση Σταματία Παππά (00:35.87)

100μ. Ελεύθερο
16η θέση Σταματία Παππά (01:17.37)

200μ. Ελεύθερο
15η θέση Σταματία Παππά (02:46.56)

400μ. Ελεύθερο
3η θέση Ειρήνη Πριτσέπι (04:56.25) (2003)

50μ. Πεταλούδα
2η θέση Ιωάννα Παππά (00:30.50) (2004)

100μ. Πεταλούδα
2η θέση Ιωάννα Παππά (01:08.03)

200μ. Πεταλούδα
1η θέση Ιωάννα Παππά (02:33.60)
4η θέση Ειρήνη Πριτσέπι (02:42.33)

50μ. Ύπτιο
3η θέση Κατερίνα Ασλανίδη (00:33.62)

100μ. Ύπτιο
4η θέση Σωτηρία Ασλανίδη (01:14.40)

200μ. Ύπτιο
2η θέση Σωτηρία Ασλανίδη (02:36.68)

400μ. Μικτή ατομική
5η θέση Μαρία Σκεμπί (05:56.42)

Παγκορασίδες Α’ (2005)
50μ. Ελεύθερο
18η θέση Παναγιώτα Φίτσαλη (00:40.59)

100μ. Ελεύθερο
14η θέση Παναγιώτα Φίτσαλη (01:34.55)

50μ. Ύπτιο
4η θέση Μαρία-Άννα Φίτσαλη (00:36.94)
5η θέση Ελπίδα Γιαννοπούλου (00:37.33)
6η θέση Ειρήνη Νέμτσα (00:39.25)

100μ. Ύπτιο
4η θέση Μαρία-Άννα Φίτσαλη (01:18.79)
6η θέση Ειρήνη Νέμτσα (01:21.32)

200μ. ύπτιο
3η θέση Μαρία-Άννα Φίτσαλη (02:50.08)
4η θέση Ελπίδα Γιαννοπούλου (02:55.35)

Παγκορασίδες Β’ (2006)
50μ. Ελεύθερο
10η θέση Αλεάντρα Αλίου (00:32.21)
22η θέση Σοφία Μόσχου (00:33.65)

100μ. Ελεύθερο
24η θέση Άννα-Μαρία Αγγελάτου (01:14.63)
26η θέση Σοφία Μόσχου (01:16.65)

200μ. Ελεύθερο
16η θέση Σοφία Μόσχου (02:50.67)

400μ. Ελεύθερο
7η θέση Άννα-Μαρία Αγγελάτου (05:36.19)

200μ. Πεταλούδα
5η θέση Αλεάντρα Αλίου (02:55.27)

200μ. Ύπτιο
7η θέση Άννα-Μαρία Αγγελάτου (02:55.27)

400μ. Μικτή ατομική
3η θέση Αλεάντρα Αλίου (06:06.45)