Ολυμπιακός – Περιστέρι 92-69

Το Περιστέρι ήταν εντυπωσιακό για ένα ημίχρονο στο ΣΕΦ, αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει τον Ολυμπιακό. Ο Γάλλος περιφερειακός κράτησε την ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο και οι ερυθρόλευκοι επέστρεψαν από το -19 (19-38, 14′) και πήραν τη νίκη με 92-69 για να ανέβουν στο 9-1 στην κατάταξη της Basket League, ενώ το σύνολο του Αργύρη Πεδουλάκη υποχώρησε στο 8-2.

Ad - Διαφήμιση

Οι ερυθρόλευκοι στην αρχή του αγώνα είδαν τον Στρέλνιεκς να αποχωρεί “λαβωμένος” έπειτα από αγκωνιά του Σίρκο και στο 2′ εκμεταλλευόμενοι τον Μιλουτίνοβ βρέθηκαν προηγήθηκαν με 6-2. Η συνέχεια, όμως, άνηκε στο Περιστέρι, το οποίο παίζοντας πολύ καλή άμυνα κι έχοντας ορθές επιλογές στην επίθεση έτρεξε σερί 0-10 (6-12, 5′) κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο +5.

Το Περιστέρι όχι διατήρησε το προβάδισμα, αλλά έφτασε ακόμα και στο +19 (19-38, 14′). Ο Ολυμπιακός σε μεγάλη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ήταν… χαλαρός, αλλά κατάφερε να κάνει το comeback, παρότι ο Μιλουτίνοβ είδε τη μεγαλύτερη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου από τον πάγκο κι εντέλει ο Ολυμπιακός επικράτησε με 92-69.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος-Ψαριανός-Τζιοπάνος Ν.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-21, 42-48, 74-58, 92-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Βεζένκοβ 10 (2), Μιλουτίνοβ 9, Παπανικολάου 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη, 4 κλεψίματα) Στρέλνιεκς, Γουίλιαμς-Γκος 4 (6 ασίστ), Πρίντεζης 9, Σπανούλης 14 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Μπόγρης 2 (4 ριμπάουντ), Μάντζαρης 3 (1), Τουπάν 17 (3/5 τρίποντα), Τίμα 4  ΛεΝτέι 12 (8 ριμπάουντ).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 5 (1), Γκρέι 5 (5 ριμπάουντ), Σίρκο 4 (1), Ντάνιελ 6 (1), Κάλαχαν 9 (1), Μουράτος 2, Σκορδίλης 13 (1), Φιλιππάκος, Αγραβάνης 4 (1), Μπέντιλ 18 (2/4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Καράμπελας 3 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/35 δίποντα, 10/33 τρίποντα, 14/22 βολές, 24-13 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 7 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 17/33 δίποντα, 9/22 τρίποντα βολές, 15-8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 15 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Το Περιστέρι θα φιλοξενήσει τον Κολοσσό (29/12, 15:45).